Oknosolarne
cze 13, 2023
Kamień w rurach wodociągowych – jak sobie z nim radzić?

Twarde osady mineralne, które potocznie nazywane są kamieniem, gromadzą się w instalacjach wodociągowych na skutek procesów fizykochemicznych. Nagromadzony osad z czasem może doprowadzić do zmniejszenia przepustowości instalacji wodociągowej, a nawet do uszkodzeń poszczególnych elementów. Nie damy rady zadbać o demineralizację wody, jednak możemy wykonać pewne czynności prewencyjne takie jak np. odkamienianie rur wodociągowych.

Jak nadmiar kamienia wpływa na instalacje wodociągowe?

Skąd bierze się kamień w naszych instalacjach wodociągowych? Za osadzanie się osadu na ściankach rur, odpowiada przede wszystkim twarda woda. Im twardsza woda, tym więcej w niej minerałów, które osiadają się w postaci osadu czy tak zwanego kamienia wewnątrz rur. Odkamienianie rur wodociągowych jest bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób możemy uchronić nasze instalacje przed wieloma uszkodzeniami takimi jak np. zmniejszenie średnicy przepływu co ma wpływ na ciśnienie wody. Warto dodać również to, że pozostawienie kamienia wewnątrz naszych instalacji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, które będzie wymagać kosztownych napraw.

Sprawdzone metody umożliwiające pozbycie się kamienia

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż później martwić się o koszty remontu. Dlatego, gdy zauważysz zmniejszenie ciśnienia wody czy problemy z przepustowością instalacji, jak najszybciej podejmij działania mające na celu odkamienianie rur wodociągowych. Obecnie istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które umożliwiają skuteczne pozbycie się nadmiaru osadu z powierzchni rur, jednak niektóre z nich są na tyle inwazyjne, że uniemożliwiają korzystanie z instalacji przez pewien okres czasu. Z tego też powodu coraz więcej klientów decyduje się na odkamienianie rur wodociągowych z wykorzystaniem kwasów chemicznych, zamiast mechaniczne kruszenie. Usuwanie kamienia za pomocą kwasów jest zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych sposobów na odkamienianie instalacji, jednocześnie niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, które wymaga całkowitego pozbycia się pozostałości kwasu z instalacji na skutek dokładnego przepłukania całej instalacji.

More Details